O nas

Próbka jest projektem przyjaciół, którzy zbierają się co tydzień w sieci (w realu też oczywiście), i nagrywają dialogi do słuchowisk. Obecnie słuchowiska są tworzone na podstawie opowiadań dwójki z grona przyjaciół, ale powoli pojawiają się też pomysły na scenariusze przeznaczone tylko do słuchowisk.

Projekt ma na celu publikować słuchowiska w postaci podcastu, które to słuchowiska mają przede wszystkim bawić, ale i uczyć, bo wiadomo, że najlepiej uczyć się czegoś ciesząc się tym. Dlatego projekt jest tworzony wyłącznie z własnych środków i ma charakter hobbystyczny. Nie planowane jest sprzedawanie słuchowisk, ale publikowanie ich na licencji Creative Commons lub nawet Public Domain. Przy okazji mamy nadzieję spopularyzowanie tej formy sztuki, ponieważ projektów podejmujących się tworzenia słuchowisk amatorskich jest mniej niż bardzo mało. Praktycznie można je policzyć na palcach jednej ręki.

Początki projektu sięgają roku 2019, kiedy stojący za projektem Artur Rutkowski zwierzył się przyjaciołom, że ma gdzieś w głowie takie marzenie, że jeśli dysponował by odpowiednimi sumami to stworzył by jedno z przedsiębiorstw w stylu Aduioteki, do tworzenia dużych superprodukcji. Przyjaciele słusznie mu poradzili, żeby zawsze zaczynać od małych projektów, bo lepiej popełniać błędy na małych projektach i wyciągać odpowiednie wnioski, a na duże projekty mieć już jakąś praktykę za sobą. Rada okazała się bardzo słuszna. Dodatkowo uwaga została przekierowana właśnie na produkcje amatorskie nie tylko dlatego, żeby trenować w celu późniejszego stworzenia dużych produkcji słuchowiskowych, ale po prostu by właśnie popularyzować produkcje zupełnie amatorskie, małe, gdzieś może dźwiękowo niedociągnięte, ale dające tą samą radość słuchania. Wtedy też udało się znaleźć jedne z już niedziałąjących projektów, po których na szczęście zostały słuchowiska do pobrania. W sekcji Linki będą one tam wypisane.

Pomimo, że Próbka miała być projektem koncentrującym się wokół słuchowisk amatorski próbowano stawiać jednak na profesjonalne otoczenie dźwiękowe. Z powodu zwyczajnego braku czasu pierwsze słuchowisko nie wypaliło pod względem montażu i obecna Próbka jest niejako wersją 2.0, gdzie stawia się na prostotę.