Linki

Poniżej znajdują się linki do projektów, które działają lub niestety działały w podobnej tematyce. Niekiedy po danym projekcie, zamiast strony ze słuchowiskami do probrania, są dostępne pojedyncze słuchowiska na YouTube’ie. Do nich też znajdziecie linki wśród tych, umieszczonych poniżej.

Projekty

Planetoids podcast
Podcast i słuchowisko w jednym. Był to 10-odcinkowy słuchowiskowy serial SciFi o dwóch kumplach dezerterujących z armii Konfederacji. Podcast działał od 29 marca 2013 roku do 28 czerwca 2014 roku. Na szczęście strona cały czas jest dostępna a odcinki były umieszczane na archive.org. Na uwagę zasługuje jakość realizacji słuchowiska wraz ze skomponowaną do niego muzyką. Aktorami byli twórcy podcastu czyli Michał Ochnik, tworzący scenariusz i Dawid Banasiuk, odpowiedzialny za muzyczną i dźwiękową stronę całości. Gościnnie, w niektórych odcinkach wystąpił również Hubert „Mando” Spandowski z podcastu Radio SK. Niestety, pomimo zapowiedzi, drógi sezon podcastu nigdy się nie pojawił.
Opowieści Osobliwe
Podcast publikujący słuchowiska grozy, będący dziełem tych samych twórców co wspomnianego wyżej podcastu-słuchowiska. Pomimo świetnej realizacji dźwiękowej poprzedniej produkcji, Opowieści Osobliwe bardzo podnoszą poprzeczkę w tym temacie. Aktorami tutaj nie są twórcy, ale zaangażowana przez nich amatorska grupa dubbingowa. Gościnnie można również usłyszeć wspomnianego już Huberta „Mando” Spandowskiego oraz Łukasza Skurę. Podcast działął od 14 sierpnia 2014 roku do 16 grudnia 2016 roku. Udało się opublikować cały pierwszy sezon i pierwsze słuchowisko z drugiego sezonu. Niestety opd tamtej pory… cisza.
Sekcja Słuchowiska Konglomeratu Podcastowego
Zgromadzone w jednym miejscu słuchowiska wyżej wymienionych twórców plus takie, które na stronach obydwu podcastów nie znajdziemy. Do tego również bardzo nieliczne słuchowiska amatorskie podcastu Radio Stephen King.
Audycja Trzecie Oko
Podcast syntezatorzysty i miłośnika grozy i tajemnicy Błażeja Grygiela, publikujący słuchowiska jako kolejnde odcinki. Właściwie nazwa słuchowisko w tym przypadku jest na wyrost. Lepiej pasowało by określenie audiobook ilustrowany, ponieważ autor czytał opowiadania ilustrując je niekiedy dodatkowymi dźwiękami, ale przede wszystkim komponując świetną do nich muzykę. Podcast działał od 29 października 2009 roku do 8 lipca 2014 roku. Strona cały czas jest dostępna i warto ją odwiedzić nie tylko ze względu na słuchowiska, które zostały przeniesione na YouTube’a, ale też ze względu na recenzje książek, wrzucane filmy oraz newsy z pogranicza tego, o czym słuchowiska te opowiadały. Link do kanału na YoutTube’ie ze słuchowiskami to: https:///www.youtube.com/user/audycja3oko.
Grupa GOREktyw
Grupa zrzeszająca lektorów, muzyków, pisarzy i wszelkiej maści fanów dziwnych klimatów. Powyższy link prowadzi do kanału tej grupy na YouTube’ie. GOREktyw jest szerszą kontynuacją tego, co można było zobaczyć i usłyszeć w Audycji Trzecie OKO. Po zaprzestaniu działalności tego podcastu Błażej Grygiel połączył siły i od 25 sierpnia 2013 roku do 23 listopada 2019 roku umieszczał razem z innymi współpracownikami słuchowiska. Większa część z nich to czytane opowiadania Artura Olchowego, jednego z głównych pisarzy tej grupy. Na kanale YouTube’owym, do którego prowadzi wyżej podany link znajdziemy także występy ze słuchowiskami, czy jak to wcześniej zostało określone, ilustrowanymi audiobookami, audycje o tematyce popkulturowej oraz wywiady.
Soundsitive Studio
Soundsitive Studio to pierwsze stowarzyszenie i działalność gospodarcza w pełni poświęcone amatorskim słuchowiskom. Działa od listopada 2018 roku w Łodzi i ma na koncie już ok. piećdziesięciu słuchowisk. Oferta Soundsitive Studio, oprócz nagrywania słuchowisk zawiera płatne usługi dotyczące obróbki dźwięku, prowadzenia warsztatów edukacyjnych dotyczących tworzenia słuchowiska, a także występy przed publicznością na życzenie. Powyższy link prowadzi do serwisu internetowego przedsięwzięcia, ale warto zajżeć również na ich facebooka i youtube’a.

Pojedyncze słuchowiska

Król Olch. Słuchowisko stowarzyszenia sztuki i kultury w Oleśnicy Evviva l’arte
Słuchowisko według ballady Johana Wolfganga Goethego. Stowarzyszenie działa cały czas, a słuchowiska są niestety jednym z mniejszych obszarów jego działlności, dlatego zostały umieszczone tutaj linki jedynie to słuchowis, a nie do samego stowarzyszenia.
Dziady część II. Słuchowisko stowarzyszenia sztuki i kultury w Oleśnicy Evviva l’arte.
Słuchowisko według dramatu Adama Mickiewicza Dziady.